За пореден път ИЕЕС-БАН бе активен участник в ежегодната Европейска нощ на учените, чието издание за 2023 година бе на 29 септември.
Двата щанда на Института, в подкуполното пространство на Античен културно-комуникационен комплекс „Сердика“ бяха посетени от много граждани и гости на София и предизвикаха жив интерес сред деца, младежи и възрастни хора. Те бяха съответно посветени на темите „Батерии и водородни технологии - елетрохимични системи за зелена енергия“ и „Проект Център за компетентност ХИТМОБИЛ“.
С атрактивни демонстрационни модели учени от Института запознаваха отблизо с устройството и принципа на работа на различни по тип и генерация електрохимични системи и тяхното участие в зеления енергиен цикъл. По-специално внимание бе отредено на ролята на водорода като енергиен носител в този цикъл и неговите приложения за получаване, съхранение и използване на енергия в индустрията, транспорта и бита. Макети и действащи модели на познати и непознати батерии привличаха вниманието на любознателните посетители, а моделните водородни колички грабваха интереса на най-малките.
ИЕЕС-БАН представи и текущи изследователски проекти в полза на индустриалното разгръщане на зелените технологии в страната, като основен акцент бе поставен върху напредъка в развитието на Центъра за компетентност „Хитмобил“, на който ИЕЕС-БАН е водеща организация, а Единен център за иновации – БАН, организатор на събието, е партньор по проекта.
Представени бяха каталози, запознаващи с инфраструктурата и новото съвременно научно-изследователско оборудване в три от лабораториите на Центъра. С постер бе показана изгражданата по проекта Пилотна линия за асемблиране на клетки тип „Пауч“ за литиево-йонни батерии, която да позволи на предпроизводствен етап в реални условия и мащаб да бъдат изследвани активни материали и електролити за такива батерии.
Демонстрацията на първия в България, регистриран чрез Хитмобил, водороден електромобил бе сред най-атрактивните изяви на тазгодишното събитие. Учените запознаваха и с първата изграждана в страната мобилна зарядна станция, която ще е част от Лаборатория 6 на ЦК „Хитмобил“.
Повече за Европейската нощ на учените 2023 можете да се информирате тук.
В България Европейската нощ на учените 2023 се осъществява с финансовата помощ на Европейския съюз по дейностите „Мария Склодовска-Кюри“ на Програма „Хоризонт Европа“ в рамките на проект K-TRIO (Учените в триъгълника на знания), както и с подкрепата на екипа на проект УНИТе (Университети за наука, информатика и технологии в е-обществото), финансиран от Европейския фонд за регионално развитие чрез ОП „Наука и образование за интелигентен растеж“ 2014 – 2020.