На 20 ноември 2023 г. встъпи в длъжност новият директор на ИЕЕС-БАН доц. д-р Пламен Николов. Позицията бе освободена от чл.-кор. Евелина Славчева след изпълнението на максимално допустимите по Устава на БАН два последователни мандата.
Доц. Николов бе назначен на тази длъжност след успешно проведена процедура за избор на директор на самостоятелно звено на БАН, обявена от Управителния съвет на БАН, който на свое заседание на 26 октомври 2023 г. одобри кандидата за ръководния пост за следващия четиригодишен мандат.
Предхождащо, на 3 октомври 2023 г. Общото събрание на ИЕЕС-БАН, след като се запозна с неговата програма за управление и развитие на Института, подкрепи единодушно кандидатурата му да поеме ръководството на колектива. Програмата му е съобразена със стратегическите цели на ИЕЕС за изграждане и развитие на научен капацитет и високоспециализирани кадри, които да способстват за създаването на ефективни технологии за електрохимични енергийни системи за посрещане предизвикателствата на съвременния свят.
„Чрез трансформиране на научните познания в иновативни технологии ИЕЕС ще играе активна роля и ще има реален принос за устойчиво енергийно бъдеще на България и света“, заявява доц. Николов.
Пламен Николов е роден през 1981 г. в град Белоградчик. Завършва висшето си образование в Софийски университет „Св. Кримент Охридски“ през 2003 год. Още като студент започва работа в ИЕЕС-БАН. През 2013 г. защитава дисертационен труд на тема „Действие на въгленови добавки в отрицателната активна маса на оловни акумулатори за хибридни електромобили“ под ръководството на акад. Дечко Павлов.
Доцент и член на Научния съвет на ИЕЕС-БАН от 2014 г. той става ръководител на направление „Електрохимични източници на ток“ през 2020 г., а от 2022 г. е и заместник директор на Института.
Научните интереси на доц. Николов са насочени към теоретичните и приложни аспекти на електрохимията и технологията на оловните акумулатори. Основните му научни приноси са свързани с изясняване на промяната на фазовия състав, структурата и електрохимичните свойства на отрицателните електроди на оловно-киселинните батерии за различни приложения чрез използването на въглеродни добавки към отрицателната активна маса.