Чл.-кор. проф. дхн Евелина Славчева от ИЕЕС-БАН официално встъпи в длъжност като председател на Българската академия на науките. На тържествена церемония, състояла се на 9 декември 2024 г. в централната сграда на БАН, досегашният председател акад. Юлиан Ревалски символично ѝ предаде ключа на институцията.
На 2 декември 2024 г. Общото събрание на БАН направи своя избор за председател на Академията за следващия мандат (2024-2028 г.). Членовете на Събранието подкрепиха кандидатурата на чл.-кор. Евелина Славчева от ИЕЕС-БАН с над 75% от гласовете и за първи път в 155 годишната история на институцията повериха този отговорен пост на жена.
Колективът на ИЕЕС-БАН е убеден в качествата на чл.-кор. Славчева като изявен експерт и отличен ръководител и вярва, че тя ще се справи успешно с предизвикателствата на управлението на Академията в съвременните условия на динамично развитие на обществото.
Своята научна кариера Евелина Славчева разгръща именно в ИЕЕС-БАН, където през 1994 г. постъпва като научен сътрудник непоследствено след като защитава докторска степен в ХТМУ-София. Избрана е за старши научен сътрудник II-ра степен (доцент) през 2005 г. Придобива научна степен „доктор на химическите науки“ през 2010 г. със защита на дисертационен труд на тема „Иридиев оксид като електроден материал за функционално биостимулиране и електрокатализ“. От 2012 г. е избрана за професор в ИЕЕС-БАН. За научните ѝ приноси проф. дхн Евелина Славчева е избрана за член-кореспондент на БАН през 2021 г.
Специализирала е в Национална физична лаборатория, Тедингтън, Великобритания (1995-1996 г.), в Институт по приложни науки, гр. Изерлон, Германия (1998-1999 г.) и в Институт по физична и теоретична химия към Университета на Бон, Германия (2000 г.). Работила е като старши изследовател в Технически университет Аахен, Германия (2002-2005 г.), където по-късно става бенефициент на програмата „Мария Кюри“ на Европейския съюз за кариерно развитие на утвърдени учени със спечелена стипендия за проекта ѝ „Чип-интегрирана водородна микроенергийна система“ (2009-2011 г.).
Чл.-кор. Евелина Славчева е виден учен в областта на електрохимията и електрохимичното материалознание с пионерни разработки във водородните електрохимични технологии и системи. Нейните научни интереси включват също корозия и защита от корозия, както и приложения на електрохимията в медицината и сензорите. Тя е автор и съавтор на над 130 публикации, предимно в престижни научни списания с висок импакт фактор . Изобретател е на 1 патент и 6 регистрирани полезни модела. Нейните трудове са цитирани повече от 2400 пъти (с индекс на Хирш 26).
В ИЕЕС-БАН Евелина Славчева осъществява и изключително богата и интензивна организационна и административна дейност. Тя е основател и ръководител на секция „Водородни системи с полимерен електролит” (2012-2020) и понастоящем на направление „Водородни електрохимични системи“, председател на Научния съвет на Института (2012-2015 г.) и успешен директор в продължение на два мандата (2015-2023 г.). Наред с това, в периода 2016-2024 г. тя e и председател на Общото събрание на БАН Член е на редица експертни съвети и редакционни колегии на научни списания.
Общо 23 са научно-изследователските проекти, ръководени от чл.-кор. Славчева, сред които и такива с общонационално значение. От 2018 г. ИЕЕС-БАН, оглавяван от нея, е водеща организация на Националната научна инфраструктура „Съхранение на енергия и водородна енергетика“ (НИ СЕВЕ). В Националната научна програма „ЕПЛЮС - Нисковъглеродна енергия за транспорта и бита“, стартирала през 2019 г., чл.-кор. Славчева ръководи Компонент 1 „Съхранение и преобразуване на възобновяема енергия“, с осъществен в ИЕЕС-БАН демонстрационен проект „Зелена къща“. От 2019 г. тя е ръководител а Център за компетентност "ХИТМОБИЛ - технологии и системи за генериране, съхранение и потребление на чиста енергия", обединяващ партньори от 8 научни организации с водещ институт ИЕЕС-БАН.
Ръководството и колективът на ИЕЕС-БАН честитят на чл.-кор. проф. дхн Евелина Славчева встъпването ѝ на този отговорен пост и ѝ пожелават здраве, неизчерпаеми сили и енергия в реализирането на всяко начинание и постигане на значими за БАН и страната ни успехи.