Новини
от ИЕЕС - БАН
ИЕЕС-БАН в Деня на отворените врати 2024
На 12 декември 2024 г. се състоя Денят на отворените врати в ИЕЕС-БАН. Групи гимназисти и техни преподаватели от столични училища дръзнаха в мразовитото време да пътуват с градския транспорт от различни краища на София, за да посетят Института. Тук те имаха възможността да се запознаят с мисията и направленията на научноизследователски дейности в ИЕЕС-БАН, да обогатят познанията си относно видовете електрохимични системи за съхранение и преобразуване на енергия, да се запознаят отблизо с това в какво се изразява експерименталната работа по усъвършенстване и иновативно развитие на технологии за различни видове батерии и енергийни системи с водород. Предизвикателството приеха близо 50 любознателни ученици от профилирани паралелки „Природни науки“ в 73 СУ „Уилям Гладстон“ и 119 СУ "Акад. Михаил Арнаудов", в които е засилено обучението по химия и биология. Специални гости на ИЕЕС-БАН бяха и състезатели и техните треньори от клуба по моделиране на автомобили с водород при ПГТЕ „Хенри Форд“, които вече са представяли страната ни на световно първенство в САЩ и се подготвят за нови състезания в страната и чужбина.
Доц. д-р Мария Матракова и гл.ас. д-р Албена Александрова с кратка лекция и нагледни материали представиха най-старата, развивана и усъвършенствана в продължение на 160 години, технология за устройство и производство на оловни акумулатори. Тя заема и до днес много висок пазарен дял, което мотивира учените да продължават да разработват нови технологични решения за съвременни приложения.
Какви са основните технологични особености на изработка на различни видове литиево-йонни батерии, приложенията им, апаратурата за изследвания и мерките за безопастност при работа с литий разясни доц. д-р Тома Станкулов. Някои ученици пробваха как се работи в ръкавичен бокс с контролирана атмосферна среда.
Гл.ас. д-р Любомир Сосеров запозна учениците с особеностите на приложение на суперкондензаторите и по какво те се отличават от кондензатори и батерии. Все повече се налага тяхното използане както самостоятелно, така и в комбинация с батерии за захранване. Затова и в ИЕЕС-БАН се правят разработки в тази сравнително нова област.
Как се съхранява и използва енергия от ВЕИ, как се осъществява електролизата на вода, за да се добие зелен водород, как се съхранява той и последващо как става добива на енергия чрез водород бяха темите, които представи доц. д-р Галин Борисов. Той демонстрира и работещото оборудване за енергийно осигуряване на „зеления офис“ в Института.
В двора на ИЕЕС-БАН доц. д-р Борислав Абрашев нагледно обясняваше какво представлява водородният електромобил и как е устроен той. Повечето ученици и преподаватели се възползваха от уникалния шанс да изпробват какво е усещането да пътуваш с първото регистрирано в България возило на водород.
Как се осъществяват наблюденията с електронен микроскоп подробно разясни гл.ас. д-р. Огнян Димитров. Демонстрации на работа със съвременен рентгенов апарат направи гл.ас. д-р Мариела Димитрова. Адрияна Гигова обясни що е то порометрия, какви методи и апарати се използват за определяне на свободния обем в твърдите тела.
Водещи на ученическите групи бяха гл.ас. д-р Миглена Славова, гл.ас. д-р Емилия Младенова, гл.ас. д-р Галя Иванова и Дина Иванова, които от своя страна им разказваха за важни моменти и най-ярки постижения от историята на ИЕЕС-БАН.
По време на двучасовата обиколка по лаборатории младежите натрупаха значителен обем информация, но повечето от тях споделяха въодушевено, че всичко е било интересно, та дори и забавно.