Новини
от ИЕЕС - БАН
РЕДОВНО ОТЧЕТНО СЪБРАНИЕ на ИЕЕС-БАН за 2024 година
На 23 януари 2025 г. в хибриден формат бе проведено съвместно заседание на Научния съвет (НС) и Общото събрание на учените (ОСУ) на ИЕЕС-БАН с дневен ред включващ: представяне от научния секретар, доц. д-р Борислав Абрашев, на отчет за извършеното през 2024 г. по тематични направления и видове научноизследователски, образователни и информационни дейности, както и постигнатите крайни резултати; доклад от директора на Института, доц. д-р Пламен Николов, за финансовото състоянието през изтеклата година; обсъждане и приемане на представения отчет; обявяване на резултатите от конкурса за най-добра цялостна научноизследователска дейност през 2024 г. за нехабилитирани учени; избор на нов представител на института в Общото събрание на БАН; и информация за събития и предстоящи дейности. Заседанието бе водено от доц. д-р Ваня Илчева, председател на ОСУ на ИЕЕС-БАН.
Сред постигнатото от ИЕЕС-БАН през 2024 г. се открояват следните значими резултати:
- Отчетена е висока продуктивност в научнопубликационната дейност с публикувани 48 научни статии, от които 45 в индексирани списания (вкл. 16 с IF/SJR в квартил Q1 и 15 с IF/SJR в квартил Q2). В международни научни издания са регистрирани над 857 цитата на публикации с автори от ИЕЕС, като 70% цитиранията са в издания, индексирани в Web of Science и Scopus. През годината е регистриран и 1 патент.
- Наред с активната си научно-изследователската работа по държавна субсидия, колективът запазва високо ниво на проектна дейност по общо 24 проекта с външно финансиране, от които: 8 по НФНИ, 2 по Програмата за подпомагане на млади учени, 3 по оперативни програми, 3 с министерства, 4 по европейски програми, 2 по ЕБР и 2 с компании от чужбина.
- Организирани са многобройни информационни събития, предизвикали повишен интерес сред разнородни обществени среди и медии. По-ярките от тях са: 9-тата национална конференция с международно участие Софийски електрохимични дни (СЕД2024), официалното откриване на първата за България и Югоизточна Европа зарядна станция за водород, Дните на водородната електромобилност в България, Работилница „Електрохимия за зелена енергия“, демонстрационни щандове в „Наука за бизнес 4“ и „Европейска нощ на учените“. Към тях се добавят и над 144 устни и постерни доклади в 46 научни събития в страната и чужбина, участия в инициативите за отбелязване на 155-тата годишнина от създаването на БАН, десетки интервюта за медии и публични лекции, съобщения в каналите на БАН и ИЕЕС.
- Образователната дейност включва обучение на докторанти: 5 редовни, 1 задочен, 1 новоприет и 2 на самостоятелна подготовка. Двама докторанти са защитили успешно дисертациите си. Нови 6 курса, 2 от които с преподаване на английски език, са одобрени от ЦО-БАН. По проект „GreenSkillsforH2” е проведен първият от серията обучителни курсове за квалификация и преквалификация на кадри „Водородна мобилност“.
След направените изказвания от страна на чл.-кор. Евелина Славчева, проф. Дария Владикова и проф. Виктор Боев, Общото събрание прие с единодушно съгласие представените отчети.
По традиция на годишното отчетно събрание с кратки презентации бяха представени и избраните от НС на ИЕЕС-БАН:
- Най-значимо научно постижение на ИЕЕС-БАН за 2024 г. - “Ефективен суперкондензатор с подобрени електрохимични характеристики” с ръководител гл. ас. д-р Боряна Караманова. Повече за постижението ТУК.
- Най-значимо научноприложно постижение за 2024 г. – “Легирани с молибден тънки филми от цинков оксид (ZnO), получени чрез спрей пиролиза”, с ръководители проф. Тамара Петкова и гл. ас. д-р Веселин Желев. Повече за постижението ТУК.
Комисията за класиране на участниците в конкурса между нехабилитираните учени на ИЕЕС-БАН за 2024 г., с председател от проф. д-р Ива Бетова, обяви решението си. Гл.ас. д-р Албена Александрова, като член на журито, запозна аудиторията с протичането на конкурса и връчи наградните грамоти на гл. ас. д-р Борислава Младенова и докторант Йордан Илиев. Повече за спечелилите конкурса можете да научите ТУК.
Вотът с тайно гласуване за избор на нов представител на Института в Общото събрание на БАН с приключи с единодушна подкрепа на доц. д-р Пламен Николов.